HTML

"Egyetlen parancs van, a többi csak tanács: igyekezz úgy érezni, gondolkozni, cselekedni, hogy mindennek javára legyél.
Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a Föld, fölötted az Ég, benned a létra."
(Weöres Sándor: Szembe-fordított tükrök)

Aranyfa kertje

Úton járó kertészek vagyunk. A kertészet világában szerzett elméleti tudásunkat gyakorlati tapasztalatainkkal és őseink több száz éves hagyományaival ötvözzük. Az ARANYFA számunkra a Teremtő és a Teremtett világ, az ember és a természet közösségét jelképezi. Tervező és építő emberként az ember, az épített környezet és a természet együtt LÉLEK(G)-zésén dolgozunk. Légy társunk e kalandos úton! Megyesi Éva és Müller Krisztina

Arc-Kép

Megyesi Éva
Green City akkreditált okleveles kertészmérnök

Sokáig azt gondoltam, hogy véletlenül lettem kertész, hisz a gimnáziumi kedvenc tantárgyaim alapján választottam a Kertészeti Egyetemet. Csak évekkel később derült ki, hogy családom számára akkori választásom egyáltalán nem volt meglepetés.
tovább »





Müller Krisztina
táj- és kertépítész,
vezető tervező

Kaposváron születtem, május 27-én, Pünkösdváró péntek reggelén.
Az út így magától értetődően adódott: az ég- igérő- fát kell megjárnom.
tovább »

A levelek színváltozásának évszaka az ősz. A sárga, a vörös és a barna ezernyi árnyalata jelenik meg ilyenkor, és persze megmarad a zöld is a télen lombjukat nem vesztő növényeken. Szárazság, lehűlés, fagy. Mindezek együtt, és külön-külön is elindíthatják azokat a biokémiai folyamatokat, melynek eredményeként a fák, és a cserjék leveleinek színe megváltozik. Sokan, sokféleképpen kutatták már azt, hogy miért is van szükségük a növényeknek az őszi vörös színre.

euonymus alatus.JPG

Az őszi vörös színeződés a sejtnedvben levő anthociántól származik, melynek mennyisége a klorofill csökkenésével párhuzamosan nő. Színét segíti a savas sejtnedv. Az állandóan vöröslő levelű növények árnyalatait a sejtnedvben oldott anthocián okozza, ami minden évszakban elnyomja a klorofill hatását.

 Vannak vélemények, melyek szerint a vörös színanyag segít a fákat a téli fény-, és fagy elleni védekezésben, mérsékli azok károsító hatását. Más elképzelések szerint a vörös színanyag megvédi a fákat egyes rovarokkal szemben, mert az erős szín távol tartja, elriasztja őket.

Bármi is az oka a jelenségnek, ámulva figyelhetjük a természet ezen csodáját is! Jegyezzük meg a vöröslő lombú növények neveit. Ha tetszenek, ültessük el egy-egy példányukat a kertben is.

acer palmatum.jpg

A szeldelt levelű japán juhar (Acer palmatum Dissectum Atropurpureum) Kelet-Ázsiában őshonos. Lassú növekedésű, egy-két méter magas fácska. Lombja egész évben vörös, de ősszel még élénkebbé válik. Mészmentes talajba, párás, félárnyékos helyre ültessük. (az egyik kedvencem.)

euonymus alatus2.jpg

A szárnyas kecskerágó (Euonymus alatus) szinte a homályból kerül elő, ahogy elkezdenek vörösödni levelei. Alig mutatja magát egész évben, aztán egyszer csak lángra lobban. Szintén Kelet-Ázsia a hazája, egy-két méter magas cserje lesz. Fényigényes, mérsékelten szárazságtűrő. (a másik kedvencem)

cotoneaster.JPG

A kerti madárbirs (Cotoneaster horizontalis) alig fél méter magas cserjévé növekszik, de ágai szélesen terülnek el. Napra ültessük. Narancsvörös őszi lomja mellett piros gömbölyded termései is díszei. Szintén Ázsiából került hozzánk.

pyrus communis chanticlier.jpg

A kínai körte (Pyrus calleryana ’Chanticleer’) keskeny koronájú, 8-10 méteres fává cseperedik. Mészkedvelő. Fehér virágot, zöldesbarna terméseket nevel. Kertekbe, utcai sorfának kitűnő. Hazája Kína.

pathenocyssus.jpg

A közönséges vadszőlő (Parthenocíssus inserta) kacsokkal kapaszkodik kerítésekre, rácsokra, pergolákra. Észak-Amerika szülötte, 6-8 méter magasra is felfut. Szinte bárhol megmarad. Ősszel szépek a vöröslő lombok között a hamvaskék bogyói is.  

Ha valaki a levelek színének változásával kapcsolatos kutatások kezdeteiről többet szeretne megtudni, íme:

„Midőn 1897-ben ozmotikus kísérletekkel voltam elfoglalva – írja E. Overton –, azt a megfigyelést tettem, hogy a békatutaj (Hydrocharis morsus-ranae) friss levelei, melyeket néhány nappal azelőtt gyönge nádczukor-oldatba tettem, élénk vörös színt kaptak.” (Forrás: http://www.huszadikszazad.hu/1901-november/tudomany/a-novenyek-oszi-szinezodese)

Címkék: évszakok a kertben növénybemutató

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://aranyfa.blog.hu/api/trackback/id/tr74905915

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
"Egyetlen parancs van, a többi csak tanács: igyekezz úgy érezni, gondolkozni, cselekedni, hogy mindennek javára legyél. Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a Föld, fölötted az Ég, benned a létra."
(Weöres Sándor: Szembe-fordított tükrök)
süti beállítások módosítása