HTML

"Egyetlen parancs van, a többi csak tanács: igyekezz úgy érezni, gondolkozni, cselekedni, hogy mindennek javára legyél.
Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a Föld, fölötted az Ég, benned a létra."
(Weöres Sándor: Szembe-fordított tükrök)

Aranyfa kertje

Úton járó kertészek vagyunk. A kertészet világában szerzett elméleti tudásunkat gyakorlati tapasztalatainkkal és őseink több száz éves hagyományaival ötvözzük. Az ARANYFA számunkra a Teremtő és a Teremtett világ, az ember és a természet közösségét jelképezi. Tervező és építő emberként az ember, az épített környezet és a természet együtt LÉLEK(G)-zésén dolgozunk. Légy társunk e kalandos úton! Megyesi Éva és Müller Krisztina

Arc-Kép

Megyesi Éva
Green City akkreditált okleveles kertészmérnök

Sokáig azt gondoltam, hogy véletlenül lettem kertész, hisz a gimnáziumi kedvenc tantárgyaim alapján választottam a Kertészeti Egyetemet. Csak évekkel később derült ki, hogy családom számára akkori választásom egyáltalán nem volt meglepetés.
tovább »





Müller Krisztina
táj- és kertépítész,
vezető tervező

Kaposváron születtem, május 27-én, Pünkösdváró péntek reggelén.
Az út így magától értetődően adódott: az ég- igérő- fát kell megjárnom.
tovább »

Nárcisz, nőszirom, muskátli és kakukkfű...Vajon milyen kapcsolat lehet ezen növények között? Látszólag semmi. Máskor virágoznak, mások az igényeik, máshonnan származnak és másért szeretjük őket. Mégis van egy közös bennünk: most, a nyár végén, az ősz elején kell velük külön foglalkoznunk ahhoz, hogy jövőre is szépek legyenek.

narcisz.JPG
A tavasszal virágzó hagymás növények, tulipán, nárcisz, krókusz, jácint, hóvirág és társaik ültetési ideje az ősz. Hasznos, ha már most előkészítjük számukra a talajt. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy legalább 20 -25 centiméter mélységben ássuk fel a földet, dolgozzunk bele érett komposztot, humusztrágyát. Így szeptember végén, október elején már csak el kell ültetni a hagymákat a helyükre. 

noszirom.JPG

A nőszirom (Iris sp.) töveket júliustól szeptember végéig ajánlott átültetni. Az elnyílt, besűrűsödött tövek egyre kevesebbet virágoznak, ezt gyakran tapasztaljuk. Ezért jó, ha három-négy évenként szétszedjük őket. A növény gyökereit, rizómáit emeljük ki a talajból, daraboljuk fel, majd ültessük át. A rizómák ne kerüljenek mélyre, tetejüket a föld csak egy-két centiméter vastagságban takarja. A trágyázást persze ne feledjük.

muskatli.JPG

Augusztus a muskátli dugvány szedésének az ideje. Éles késsel vágjunk az anyagtövekről 7-9 centiméteres hajtásdarabokat. Előző napon én mindig megöntözöm a muskátlikat, hogy a sejtek legyenek tele nedvességgel.

A gyenge, vékony hajtásokat és a megfásodottakat hagyjuk a töveken. Ezek nehezen gyökeresednek. A bimbókat és a virágokat pedig jó, ha letörjük a levágott darabokról. Ha ezután egy-két óráig szabadon hagyjuk a levágott dugványokat, akkor a metszlap felülete beszárad, kevésbé fertőződik.

Laza, jó vízáteresztő földet válasszunk, majd ültessük a dugványokat cserépbe vagy műanyag ládába, tetszés szerint. Válasszunk nevelésükhöz félárnyékos helyet. Öntözzünk alaposan és rendszeresen, majd két-három hét múlva már ki is tehetjük új növényeinket a napra.

kakukkfu.JPG

A kakukkfüvet (Thymus vulgaris) is szaporíthatjuk dugványokkal még most augusztusban.  

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://aranyfa.blog.hu/api/trackback/id/tr985482057

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
"Egyetlen parancs van, a többi csak tanács: igyekezz úgy érezni, gondolkozni, cselekedni, hogy mindennek javára legyél. Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a Föld, fölötted az Ég, benned a létra."
(Weöres Sándor: Szembe-fordított tükrök)
süti beállítások módosítása