HTML

"Egyetlen parancs van, a többi csak tanács: igyekezz úgy érezni, gondolkozni, cselekedni, hogy mindennek javára legyél.
Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a Föld, fölötted az Ég, benned a létra."
(Weöres Sándor: Szembe-fordított tükrök)

Aranyfa kertje

Úton járó kertészek vagyunk. A kertészet világában szerzett elméleti tudásunkat gyakorlati tapasztalatainkkal és őseink több száz éves hagyományaival ötvözzük. Az ARANYFA számunkra a Teremtő és a Teremtett világ, az ember és a természet közösségét jelképezi. Tervező és építő emberként az ember, az épített környezet és a természet együtt LÉLEK(G)-zésén dolgozunk. Légy társunk e kalandos úton! Megyesi Éva és Müller Krisztina

Arc-Kép

Megyesi Éva
Green City akkreditált okleveles kertészmérnök

Sokáig azt gondoltam, hogy véletlenül lettem kertész, hisz a gimnáziumi kedvenc tantárgyaim alapján választottam a Kertészeti Egyetemet. Csak évekkel később derült ki, hogy családom számára akkori választásom egyáltalán nem volt meglepetés.
tovább »





Müller Krisztina
táj- és kertépítész,
vezető tervező

Kaposváron születtem, május 27-én, Pünkösdváró péntek reggelén.
Az út így magától értetődően adódott: az ég- igérő- fát kell megjárnom.
tovább »

el_greco.jpgA magyar néphagyományban a Márton nap a libasütésnél többről
szól.  Dologtiltó nap az asszonyoknak a mosásra és a ruhaszárításra.

Ilyenkor a leányok fatálban trágyát vittek a kiskertbe, ott azt kiborították, a kupacra ráálltak és a négy égtáj felé fordulva hívták leendő kérőiket. Ez nem csak a személyes életre szóló varázslás volt, hogy a következő évbe kérők sokaságából választhassanak. A kiskert Márton napi jelképes trágyázása a jövő évi bő termést volt hivatva előidézni.

A hagyományos Márton napi menüsor rétessel zárult, mára sajnos ez elfelejtődött, pedig leányaink egyik legfontosabb foglalatossága volt ezen a napon a rétestészta  nyújtása.  A rétes tésztáját szakadás mentes vékony hártyává kell nyújtani, amekkorára csak lehet, a „végtelenségig”. A hártya sok mindent szimbolizált, elsődleges jelentése leányok esetén nem kérdéses, de jelképezte Márton híres köpenyét, melyet a koldus képében megjelenő Megváltóra terített. Ez esetben úgy tartották, hogy a minél nagyobbra nyújtott tészta, vagyis köpeny alá, több és több elesett ember fér. De jelképesen rétesként nyújtották Szent Márton köpönyegét azért is, hogy hóköpennyel terítse be a határt, hogy az őszi vetés, a „mezők Jézusa” ne fagyjon el, és bő termés fakadjon a következő évben

Szűz Mária országának férfi védelmezője Szent Márton, ezért István király hadai élén haladó zászlókra Márton képét himeztette.

Címkék: magyar kert kertészkedő néphagyomány

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://aranyfa.blog.hu/api/trackback/id/tr614902221

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
"Egyetlen parancs van, a többi csak tanács: igyekezz úgy érezni, gondolkozni, cselekedni, hogy mindennek javára legyél. Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a Föld, fölötted az Ég, benned a létra."
(Weöres Sándor: Szembe-fordított tükrök)
süti beállítások módosítása