É v s z a k o k a k e r t b e n
Hullanak a falevelek, már fagyosak az éjszakák. Igen, közeledik a tél, bár addig még sok a munka a kertben. Ahhoz, hogy a következő években növényeink egészségesek legyenek, és szépen növekedjenek, „etetnünk” kell őket. A fák alatt szétterülő falevelek láttán sokan gondolhatnak arra, hogy de jó, a falevelet majd komposztáljuk és kész a humusztrágya.
A lehullott leveleket valóban össze kell szedni, mert ha a szép zöld gyepen maradnak, a fű megbarnul, berothad a nedvességtől és a fénytelenségtől. De vigyázzunk, erősen fertőzött, beteg levelek ne kerüljenek bele a komposztba.
Például, ha a vadgesztenye levelén megbarnult rágásnyomokat, szabálytalan aknákat látunk, az a levél-aknázómoly fertőzésére utal. Mivel a kártevő harmadik nemzedéke a levelekben telel át, ezért komposztálás helyett szedjük össze és semmisítsük meg őket, hasonlóan más beteg levelekkel.
De nézzük az őszi tápanyag utánpótlás részleteit. Először lazítsuk fel a földet, kapáljuk ki a gyomokat a cserjék alatt, óvatosan, hogy a sekélyen növekvő gyökereket se sértsük meg. Ezzel egy időben érett komposztot, szervestrágyát is kapáljunk be a tövekhez. Fáknál a trágyát a növény lombkoronája alatti területre szórjuk szét, és ott dolgozzuk be. Érett szervestrágyát használjunk, 10-20 kilogramm mennyiséget négyzetméterenként.
Sokan ismerik a tőzeget, ami elsősorban a talaj szerkezetét, vízgazdálkodását javítja, valamint a kémhatását módosítja. Akkor használjunk tőzeget, amikor túl kötött, agyagos talajunk van, és azt lazítani szeretnénk.
A tőzegek között kapható savanyú kémhatású is. Ezeket olyan növények tövéhez ássuk be most ősszel, mint például a hortenziák, a rododendronok, liliomfák, erikák, melyek savanyú talajban fejlődnek jól, viszont a mi kertünk kissé meszes.
Persze, használhatunk műtrágyát is talajjavításhoz, bár én inkább a szerveseket ajánlom. Amennyiben műtrágyát vásárolunk, akkor ősszel olyan összetételűt válasszunk, amiben a kálium-, és a foszfor nagyobb arányú. A szuperfoszfát műtrágya viszont mésztartalmú, ezért a mészre érzékeny növényeknél kerüljük használatukat. Ott szórjunk ki rododendron műtrágyát majd tavasszal.
Fagyvédelemhez rostos savanyú tőzeget, vagy őrölt fenyőkérget terítsünk a fagyérzékeny növények tövéhez, amit majd tavasszal be is áshatunk. Az egészséges lehullott falevél az egyik legjobb téli paplan a kertben. Még a balkonládákba, cserepekbe ültetett növényeknél is felhasználhatjuk.