HTML

"Egyetlen parancs van, a többi csak tanács: igyekezz úgy érezni, gondolkozni, cselekedni, hogy mindennek javára legyél.
Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a Föld, fölötted az Ég, benned a létra."
(Weöres Sándor: Szembe-fordított tükrök)

Aranyfa kertje

Úton járó kertészek vagyunk. A kertészet világában szerzett elméleti tudásunkat gyakorlati tapasztalatainkkal és őseink több száz éves hagyományaival ötvözzük. Az ARANYFA számunkra a Teremtő és a Teremtett világ, az ember és a természet közösségét jelképezi. Tervező és építő emberként az ember, az épített környezet és a természet együtt LÉLEK(G)-zésén dolgozunk. Légy társunk e kalandos úton! Megyesi Éva és Müller Krisztina

Arc-Kép

Megyesi Éva
Green City akkreditált okleveles kertészmérnök

Sokáig azt gondoltam, hogy véletlenül lettem kertész, hisz a gimnáziumi kedvenc tantárgyaim alapján választottam a Kertészeti Egyetemet. Csak évekkel később derült ki, hogy családom számára akkori választásom egyáltalán nem volt meglepetés.
tovább »





Müller Krisztina
táj- és kertépítész,
vezető tervező

Kaposváron születtem, május 27-én, Pünkösdváró péntek reggelén.
Az út így magától értetődően adódott: az ég- igérő- fát kell megjárnom.
tovább »

barsonyvirag.jpgA mexikói tárkony, a büdöske avagy bársonyvirág (Tagetes sp.) nem csak szép, de igen hasznos is a  veteményes szegélyén. A bokrosodásra hajlamos egynyári 30-40 cm széles, zárt szegélyt alkot a körbeültetet veteményes határán, jól elkülönítve a művelt és a járt felületet. A bársonyka egész nyáron át nyíló sárga virágfészkei a kert díszévé avatják a haszonkertet.

 

gyöker: A veteményeskert egyik legelterjedtebb, sok gondot okozó kártevője  a gyökérgubacs fonálféreg, mely ellen elsősorban a megelőzéssel lehet küzdeni. A büdöske gyökérzetének mikrobaközösségéből a talajba választott tiofén vegyületek hatékonyak a fonálféreg ellen, de rovarirtó, antivirális és citotoxikus hatásúak is. A talajlakó kártevőket és a gyümölcsfákat is védi levéltetű-invázió esetén. Főleg paradicsommal és uborkával, spenóttal és salátával ültessük együtt.

( lásd 2013. július 6-i cikket: http://aranyfa.blog.hu/2013/07/06/novenytarsitas_avagy_a_joszomszedi_viszony_420)

 

vegyeskultura.jpgvirága: A bársonyka virágszirmaival helyettesíthetjük a sáfrányt, citromzamatú (T. minuta)  változatával a citromfüvet. Az indiai konyha gyógyteák, rizs, főtt tészta, levesek ízesítésére használja. Az indiai terménység varázsló kultuszélet máig meghatározó növénye és feltételezhetően az azték kultúrában is fontos szerepet játszott.

 

illóolaja: A bársonyka nemcsak a veteménynövények barátja,  a levelekből, szárból és virágokból kivont illóolaja hatásos gyógyszerünk fertőzések elkerülésére, baktériumölőként, nyugtatóként, bronchitisz ellen, egysejtű paraziták, gombák ellen, rovarölőként. Sebek fertőtlenítésére külsőleg alkalmazhatjuk 5%-os töménységben.

 

Címkék: egynyáriak gyógykert biokert növénybemutató

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://aranyfa.blog.hu/api/trackback/id/tr137428842

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
"Egyetlen parancs van, a többi csak tanács: igyekezz úgy érezni, gondolkozni, cselekedni, hogy mindennek javára legyél. Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a Föld, fölötted az Ég, benned a létra."
(Weöres Sándor: Szembe-fordított tükrök)
süti beállítások módosítása