A mexikói tárkony, a büdöske avagy bársonyvirág (Tagetes sp.) nem csak szép, de igen hasznos is a veteményes szegélyén. A bokrosodásra hajlamos egynyári 30-40 cm széles, zárt szegélyt alkot a körbeültetet veteményes határán, jól elkülönítve a művelt és a járt felületet. A bársonyka egész nyáron át nyíló sárga virágfészkei a kert díszévé avatják a haszonkertet.
gyöker: A veteményeskert egyik legelterjedtebb, sok gondot okozó kártevője a gyökérgubacs fonálféreg, mely ellen elsősorban a megelőzéssel lehet küzdeni. A büdöske gyökérzetének mikrobaközösségéből a talajba választott tiofén vegyületek hatékonyak a fonálféreg ellen, de rovarirtó, antivirális és citotoxikus hatásúak is. A talajlakó kártevőket és a gyümölcsfákat is védi levéltetű-invázió esetén. Főleg paradicsommal és uborkával, spenóttal és salátával ültessük együtt.
( lásd 2013. július 6-i cikket: http://aranyfa.blog.hu/2013/07/06/novenytarsitas_avagy_a_joszomszedi_viszony_420)
virága: A bársonyka virágszirmaival helyettesíthetjük a sáfrányt, citromzamatú (T. minuta) változatával a citromfüvet. Az indiai konyha gyógyteák, rizs, főtt tészta, levesek ízesítésére használja. Az indiai terménység varázsló kultuszélet máig meghatározó növénye és feltételezhetően az azték kultúrában is fontos szerepet játszott.
illóolaja: A bársonyka nemcsak a veteménynövények barátja, a levelekből, szárból és virágokból kivont illóolaja hatásos gyógyszerünk fertőzések elkerülésére, baktériumölőként, nyugtatóként, bronchitisz ellen, egysejtű paraziták, gombák ellen, rovarölőként. Sebek fertőtlenítésére külsőleg alkalmazhatjuk 5%-os töménységben.