A bársonyka vagy büdöske fészkesek családjába tartozó egynyári virág, több mint 200 éve a magyar kertek elmaradhatatlan növénye, talán mert hosszan virágzik, szárazságtűrő és a betegségekkel szemben ellenálló. A nemzetség dél- és közép-amerikai eredetű, de vadon élő tagjai Dél- és Kelet-Afrikában és Ausztráliában is élnek.
Tudományos neve a Tagetes etruszk eredetű, a feltört, felszántott földből támadt etruszk Tages istenről kapta nevét. Korábban az aztékoknál, de Indiában és Thaiföldön ma is igazi kultusza van a bársonyvirágnak. A Tagetes az aztékoknál a kultuszélet része volt, a dohányhoz keverték virágszirmait. Indiában és Thaiföldön a mai napig a termékenység varázslások fontos növénye, ezért elengedhetetlen az esküvői ceremóniákon, de ott különböző fesztiválok és vallási események dekorációjában.
Az alapfajok gyógynövénynek, egyesek virágszirma fogyasztható, és illóolaj tartalmuk miatt sokoldalúan hasznosak, a virágaiból kivont anyagot az EU.-ban használt és elfogadott ételfestékekhez használják, melyekkel majonézeket, mustárokat, vagy éppen margarinokat színeznek.
A büdöske virága nem csak a kert dísze. Virágszirmai gyógyteák, saláták, köretek ízesítésére alkalmas, a sáfrányt helyettesíti, de van citrom zamatú változat is. Összevágott szirmai rizshez, liszthez keverhető és leveseket ízesíthet.
A bársonyvirág illóolaja elűzi, elpusztítja a káros baktériumokat, férgeket, gombákat, egyéb talajlakó kártevőket és a gyümölcsfákat is védi levéltetű-invázió esetén, ezért a biokert elengedhetetlen növénye. Jó társnövénye a: babnak, brokkolinak, káposztának, karfiolnak, leveles kelnek, uborkának, paprikának, paradicsomnak és a rózsának.