É v s z a k o k a k e r t b e n
Színekben, illatokban, virágzuhatagban gyönyörködhetünk a teraszon és az erkélyen már most júniusban is a fagyokig nyíló egynyári növényeknek és a csüngő ágú balkon növényeknek köszönhetően. A hetekkel ezelőtt megvásárolt egészséges, erős tövek életben tartásához és neveléséhez van azért néhány teendőnk.

A balkonnövények nyári gondozása a fajta igényének megfelelő öntözésen és tápanyag utánpótláson kívül a növényvédelmet jelenti. Sokan kérdezik, hogy mit jelent a „fajta igényének megfelelő” kifejezés. Mivel ezek a növények sok virágot hoznak, mindegyik tápanyagigényes, tehát ebben nagy különbség nincs köztük, tápdús talajra és tápoldatozásra van szükségük. Különbség az egyes fajták fényigényéből adódó vízigényében van elsősorban. Pillanatok alatt kiderül, ha vízigényes növény nem kap elég nedvességet, mert azonnal lankadnak levelei. Ennél pontosabb jelzés nem is kell a vízigényt illetően, egyszerűen oda kell figyelni a jelekre. A víz mellett a talajok kémhatása fontos még. A savanyú talajt igénylő növény szenved meszes talajba ültetve.
Végül eljutottunk a növényvédelemhez. Akár vegyszert használunk, akár más módon védjük meg növényeinket, a következő betegségekre kell figyelnünk.
A levelek színén és fonákján, a szárakon és a bimbókon egyaránt fehér bevonatot képez a lisztharmat. Csökkenthetjük a fertőzés veszélyét, ha elkerüljük, hogy öntözéskor víz kerüljön a levelekre. A lisztharmatot próbáljuk meg a fertőzés kezdeti időszakában a fertőzött részek levágásával megállítani, és tápoldatozással neveljünk életerős növényeket.
Meleg, párás időben a rügyeken, a bimbókon és a fiatal leveleken megjelennek a levéltetvek. Mézharmattól ragacsos leveleket, hajtások, bepödrődött levelek jelzik a kártételt. Használhatunk levéltetvek elleni növényvédőszert az előírások betartása mellett, melyek között spray formájú is kapható. De dönthetünk a biotermesztésben is használatos szerek mellett is.
Ha a növények levelei, bimbói és virágai torzulnak, a levelek fonákján pedig szürkés, pókhálós szövedéket találunk, a kétfoltos takácsatka fertőzését látjuk. Később a növények levelei elvesztik üdezöld színüket, mattá, fénytelenné válnak, és a növény elszárad. A kártételre száraz, meleg időben számíthatunk. Ha erős a fertőzés, használhatunk atkaölő szereket, vagy búcsúzzunk el a növénytől, mert aajnos az atkafertőzést nehezen élik túl segítség nélkül.