Dzsungelgyümölcsös. Ki tudja még, hogy nem az esőerdőkről, hanem a magyar folyamközökről beszélünk?
A középkori magyar jólét egyik alappillére az egész Kárpát-medencére kiterjedő ártéri gazdálkodás volt. Az ártér hasznosítása nagyon sokrétű volt, nem csak a vízgazdálkodásra korlátozódott. Az ártereken, töltések oldalában ültetett vagy madár hordta magokról kelt gyümölcstermő cserjékből, fákból, idővel erdővé terebélyesedő dzsungelgyümölcsösök jöttek létre.
Az időszakosan vízjárta területeken a sűrű bozótot alkotó gyümölcsbokrokat ritkították, hogy egyenes fákká növekedjenek, az új hajtásokat, ha kellett oltották, hogy nemes gyümölcsöt hozzanak, a sűrű lombozatot megritkították.
boldogasszonyszilva
A gyümölcsös pár napi munkával biztosította az egészéves friss gyümölcs ellátmányt, az aszalványok és lekvárok alapanyagát. És mint tudjuk, amiből lekvárt főzhetünk abból pálinka is lepárolható. Az ártéri gyümölcsfák ellenálló, ősi fajok utódai, jól alkalmazkodtak az időszakos vízborításhoz, de a hetekig tartó aszályhoz is.
kökényszilva
A Felső-Tisza bal partján fekvő Kisar határában máig fennmaradt 16 hektár területű ártéri dzsungelgyümölcsös, amely természetvédelmi terület, a Szatmár-beregi Tájvédelmi Körzet része. Az ott élők hagyománya szerint ártéri gyümölcsöseiket honfoglalás idején ültették elődeink.
lotyószilva
Az ártéri gazdálkodás fénykorában a Tisza, a Szamos és a Túr mentén a gyümölcsösok erdőket képeztek. A lankákon a dió, alma. meggy és körte mellett a szilva kapott nagy hírnevet. Négy szilvafaj is megélt vadon. A boldogasszonyszilva sötétvörösen kéklő és apró szemű Nagyboldogasszony napjára érett. Kiváló lekvárszilva. A lotyószilva, avagy mirabolán ellenálló fajta, de inkább csak pálinkának való. Akárcsak a kökényszilva, melynek gyümölcse alig nagyobb a kökénynél, de mézédes. Lekvárnak és aszalványnak is kitűnő a penyigei, vagy nemtudomszilva, tojásdad gyümölcse kétszer akkora mint a kökényszilva és hamvasabb is.
nemtudomszilva
Az évezredes gyümölcsfajok ma is fellelhetők, a klímaváltozáshoz jól alkalmazkodnak. A dszungelgyümölcsösök az ökogazdálkodás reményei.