Szeptember 15-e. Ma hajnalban véletlenszerűen megnéztem az évfordulós naptárt, talán még sose tettem.
Mi is történt az elmúlt századokban ezen a napon? 1540-ben Fehérváron utoljára ezen a napon volt királyi temetés. Szapolyai Jánost, az utolsó, nem Habsburg királyunkat temették ekkor. Az özvegy királyné Jagelló Izabella, 1559-ben szintén e napon hunyt el 40 éves korában. 1552-ben Kara Ahmed fővezér és Ali budai pasa ezen napon indította az 1 hónapos ostromot Eger vára ellen, mely a várvédők leleményességén, hősiességén megbukott. A várban tartózkodó 2500 főből 1800 volt fegyverforgató, e maroknyi sereg 70-100 ezres török seregtől védte meg a várat és a Felvidéket.
A kertészeknek is van mire emlékeznie: 1700-ban szeptember 15-én hunyta le szemét a világ legismertebb kertépítésze, a 87 éves André Le Nôtre, a francia barokk kert nagymestere.
A szakmába beleszületet, nagyapja és édesapja is királyi főkertész volt. Első munkaadója XIII. Lajos öccse, Gaston Orleans hercege volt, de 1645-ben már Anna özvegy királyné bízta rá fontainebleau-i birtokának felújítását, majd édesapja után 1649-től a Tuileriák főkertésze lett.
1661-ben készült el Château du Vaux-le-Vicomte parkjával, amit Nicolas Fouquet pénzügyminiszter megbízására készített. A nagyszabású átépítési munkát 18 ezer ember bevonásával végezte. Az építési munkák befejeztével a pénzügyminiszter 3 napos ünnepség sorozatra invitálta a királyt és az udvart, XIV. Lajost a park és a pompa elbűvölte és egyszersmind haragra gerjesztette, igazolva látta korábbi gyanúját, pénzügyminisztere állandó intrikái mellett az államkasszát is dézsmálja. A király távoztával Fouquet a börtönbe, André Le Nôtre pedig Versailles-ba költözött.
A versailles-i kastélypark építése 25 évig tartott, a munkálatok során naponta egyeztetett a királlyal, aki művészi hajlamokkal lévén megáldva tervezőtársként vett részt a palota és park együttes megteremtésében. Kastély és épület egy-tengelyre fűzött szerkesztésével a kert először kapta meg kitüntető helyét,az építészetben. A főtengelyre szimmetrikusan szerkesztett park maga az út a végtelenben. A tengely indulópontján a király ül birodalmi trónján, s ha kitekint az ablakon és az életvízén, a nagy csatornán átível tekintete, akkor az egyenesre nyírt fákkal szegélyezett sétányon át a végtelenbe, a Teremtőig lát minden pillanatban figyelmeztetve a földi hatalmat: csak Isten kegyelméből létezhet, ezért feladata Isten törvényeinek érvényesítése a Földön.