HTML

"Egyetlen parancs van, a többi csak tanács: igyekezz úgy érezni, gondolkozni, cselekedni, hogy mindennek javára legyél.
Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a Föld, fölötted az Ég, benned a létra."
(Weöres Sándor: Szembe-fordított tükrök)

Aranyfa kertje

Úton járó kertészek vagyunk. A kertészet világában szerzett elméleti tudásunkat gyakorlati tapasztalatainkkal és őseink több száz éves hagyományaival ötvözzük. Az ARANYFA számunkra a Teremtő és a Teremtett világ, az ember és a természet közösségét jelképezi. Tervező és építő emberként az ember, az épített környezet és a természet együtt LÉLEK(G)-zésén dolgozunk. Légy társunk e kalandos úton! Megyesi Éva és Müller Krisztina

Arc-Kép

Megyesi Éva
Green City akkreditált okleveles kertészmérnök

Sokáig azt gondoltam, hogy véletlenül lettem kertész, hisz a gimnáziumi kedvenc tantárgyaim alapján választottam a Kertészeti Egyetemet. Csak évekkel később derült ki, hogy családom számára akkori választásom egyáltalán nem volt meglepetés.
tovább »





Müller Krisztina
táj- és kertépítész,
vezető tervező

Kaposváron születtem, május 27-én, Pünkösdváró péntek reggelén.
Az út így magától értetődően adódott: az ég- igérő- fát kell megjárnom.
tovább »

Eddig észre sem vettük őket. Elmentünk mellettük, alattuk. Féltve figyeltük őket, amikor tavasszal az apró rügyekből cseperedtek. Örültünk, amikor a nyári forróságban árnyékot adtak. Hogy milyen a formájuk, nem is volt fontos…

Egészen addig, amíg az egyre hűvösödő őszi estéket követően meg nem változott a színük. Voltak, amik szinte lángolni kezdtek, mások egyszerűen aranysárgába öltöztek. Hát ilyenek ezek a falevelek…

acer_ palmatum.jpg

>Őszi színben látjuk itt a japánjuhar (Acer palmatum) leveleit. Japánból és Koreából indult világhódító útjára a faj, melyet hazánkban is sokfelé ültetnek már. Érdekes, finom levelei, különleges faformája sokakat rabul ejt. Oltott, törzsre nevelt változataival is találkozhatunk a kertekben. Az alapfaj 3-4 méter magasra nő, tápdús, kissé savanyú kémhatású talajt kedvel. Tűző napra ne ültessük.

liriodendron.jpg

A tulipánfa (Liriodendron tulipifera) levelei ősszel aranysárgára színeződnek, majd megbarnulnak. A 30-40 méteres, terebélyes fa nevét leveleinek tulipán-rajzolatáról és virágainak tulipánra emlékeztető formájáról kapta. Hazája Észak-Amerika. Szabadon ültetve lesz igazán szép a formája. Meleg, pára és fénykedvelő. 15 éves kora után hozza első virágait.

liquidambar1.jpg

Egy amerikai ámbrafa (Liquidambar styraciflua) törzsén láttam meg ezt az árválkodó csodapiros kis levelet. A fa koronája természetesen sok hasonlóval büszkélkedett, de nekem ő tetszett meg, azért is örökítettem meg néhány éve. A fa levelei illatosak, ha megdörzsöljük őket, innen kapta nevét.

Hazája Észak-Amerika. Nálunk kevés helyen találkozunk vele, mert a meszes talajban nem fejlődik jól, hazánkban pedig inkább ez a jellemzőbb. Tápdús, mélyrétegű, savanyú talajt kíván. Ősszel varázsütésre lesznek levelei kárminpirosak, vagy éppen lilásvörösek. Élmény ezt látni.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://aranyfa.blog.hu/api/trackback/id/tr505609681

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
"Egyetlen parancs van, a többi csak tanács: igyekezz úgy érezni, gondolkozni, cselekedni, hogy mindennek javára legyél. Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a Föld, fölötted az Ég, benned a létra."
(Weöres Sándor: Szembe-fordított tükrök)
süti beállítások módosítása