HTML

"Egyetlen parancs van, a többi csak tanács: igyekezz úgy érezni, gondolkozni, cselekedni, hogy mindennek javára legyél.
Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a Föld, fölötted az Ég, benned a létra."
(Weöres Sándor: Szembe-fordított tükrök)

Aranyfa kertje

Úton járó kertészek vagyunk. A kertészet világában szerzett elméleti tudásunkat gyakorlati tapasztalatainkkal és őseink több száz éves hagyományaival ötvözzük. Az ARANYFA számunkra a Teremtő és a Teremtett világ, az ember és a természet közösségét jelképezi. Tervező és építő emberként az ember, az épített környezet és a természet együtt LÉLEK(G)-zésén dolgozunk. Légy társunk e kalandos úton! Megyesi Éva és Müller Krisztina

Arc-Kép

Megyesi Éva
Green City akkreditált okleveles kertészmérnök

Sokáig azt gondoltam, hogy véletlenül lettem kertész, hisz a gimnáziumi kedvenc tantárgyaim alapján választottam a Kertészeti Egyetemet. Csak évekkel később derült ki, hogy családom számára akkori választásom egyáltalán nem volt meglepetés.
tovább »





Müller Krisztina
táj- és kertépítész,
vezető tervező

Kaposváron születtem, május 27-én, Pünkösdváró péntek reggelén.
Az út így magától értetődően adódott: az ég- igérő- fát kell megjárnom.
tovább »

N ö v é n y b e m u t a t ó

titan2.JPGA botanikusok a világ legnagyobb virágának a titánbuzogányt, más néven óriás kontyvirágot (Amorphophallus titanum) tartják.  Trópusi növény, Ordoardo Beccari olasz botanikus találta meg Szumátrán,1878-ban. Május végén a londoni Royal Botanic Gardens, Kew üvegházában pillantottuk meg a képen is látható bimbós példányt. Mindenki csodájára járt, pedig még messze volt a nyílás ideje.


A virág magassága elérheti a 3 métert, a föld alatti gumójának súlya pedig a 50-75 kilogrammot. A beporzásához szükséges legyeket és rovarokat a virág kinyílása után terjengő kellemetlen dögszag csalogatja a virághoz. Ez segít a kártevők elriasztásában is. Származási helyén, Szumátrán, valamint Óceánia, Ázsia és Afrika trópusi vidékein a föld alatti gumója miatt termesztik, azt élelmiszerként fogyasztják.

titan3.jpg

Európai szemmel különösen érdekes fejlődését ezen a fotón követhetjük végig. Virágzása után a gumóból egy levél fejlődik ki, amely később megfásodik. A lombozat 6 méteres magassága idővel elérheti az öt méteres szélességet is.  A megfásodott levél végül elhal, és a gumó körülbelül négy hónapig nyugalmi állapotba kerül. A tartalék tápanyagait raktározza, erőt gyújt, hogy újra nyílhasson. (a fotó forrása: http://greenhouse.ucdavis.edu/conservatory/)

titan1a.jpg

 

 

Rend: Hídőrvirágúak (Alismatales)

Család: Kontyvirág félék (Araceae)

Nemzetség: Thomsonieae

Faj: Titánbuzogány, Óriás kontyvirág (Amorphophallus titanum )


 

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://aranyfa.blog.hu/api/trackback/id/tr854674074

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
"Egyetlen parancs van, a többi csak tanács: igyekezz úgy érezni, gondolkozni, cselekedni, hogy mindennek javára legyél. Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a Föld, fölötted az Ég, benned a létra."
(Weöres Sándor: Szembe-fordított tükrök)
süti beállítások módosítása