HTML

"Egyetlen parancs van, a többi csak tanács: igyekezz úgy érezni, gondolkozni, cselekedni, hogy mindennek javára legyél.
Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a Föld, fölötted az Ég, benned a létra."
(Weöres Sándor: Szembe-fordított tükrök)

Aranyfa kertje

Úton járó kertészek vagyunk. A kertészet világában szerzett elméleti tudásunkat gyakorlati tapasztalatainkkal és őseink több száz éves hagyományaival ötvözzük. Az ARANYFA számunkra a Teremtő és a Teremtett világ, az ember és a természet közösségét jelképezi. Tervező és építő emberként az ember, az épített környezet és a természet együtt LÉLEK(G)-zésén dolgozunk. Légy társunk e kalandos úton! Megyesi Éva és Müller Krisztina

Arc-Kép

Megyesi Éva
Green City akkreditált okleveles kertészmérnök

Sokáig azt gondoltam, hogy véletlenül lettem kertész, hisz a gimnáziumi kedvenc tantárgyaim alapján választottam a Kertészeti Egyetemet. Csak évekkel később derült ki, hogy családom számára akkori választásom egyáltalán nem volt meglepetés.
tovább »





Müller Krisztina
táj- és kertépítész,
vezető tervező

Kaposváron születtem, május 27-én, Pünkösdváró péntek reggelén.
Az út így magától értetődően adódott: az ég- igérő- fát kell megjárnom.
tovább »

A görögök Gaiaban a Föld isteni anyját tisztelete, ki első az istenek sorában. Hitük szert a Föld az Égnél előbb létezett és e gondolat nem mond ellent más népek teremtésmítoszának. Gaia, a földanya elsőnek vált ki Khaosból, a zűrzavarból és ürességből.tavaszi_erdo.jpg

A „széleskeblű” Gaia szülte meg az Eget és szilárd és örök székhelyet biztosított minden istenségnek az ősi mesék szerint. Nemcsak az isteni, hanem az emberi, állati és növényi világnak is erős trónust emelt a földi birodalomban. Az erős trón, a tavaszonként megújuló termőföld örökkévalóságába vetett hitünk azonban ingadozni látszik az elmúlt évszázadok tapasztalatai alapján. Pedig a föld termőerejének és az élővilág egészsége megőrzésének kulcsát maga Gaia adta az földművelő emberek kezébe a gyógyító növények képében.

Az erdő gyógynövényeiből festői hangulatú évelőágyásokat telepíthetünk a lombos fák árnyékában, félárnyékában ott ahol virágzó dísznövényeink és a gyep is csak sínylődne.

 

Gaia fehér és sárga virágai:

kanya_zsombor.jpg

Kányazsombor (Alliaria petiolata)  kolóniákban nő erdeink aljnövényzetében. A nyári időszakban begyűjtőt magvakat márciusban helybe vethetjük. A magvetés helyét jelölőpálcával tűzzük ki. Fényviszonyoktól függően 0,3-1.m magas növény az árnyékosabb termőhelyeket kedveli. Élénkzöld hajtásainak végén egész nyáron át hozza fehér keresztes virágait. A kecses megjelenésű évelő leveleit ha megdörzsöljük, fokhagyma illatot áraszt, ezért a népnyelv fokhagymafűként nevezte. Zsenge leveleit apróra vágva vajba keverhetjük, így kellemes aromájú fűszervajhoz juthatunk. Teája serkenti az emésztést, méregtelenítő és vizeletkiválasztó hatású. Fertőtlenítő borogatást is készíthetünk levélfőzetéből nehezen gyógyulósebek, harapások és rovarcsípések kezelésére.

turbolya.jpg

Spanyol turbolya (Myrthis odorata) az árnyékos folyóvölgyek egyik legdekoratívabb növénye. Páfrányszerű levelei tömött párnaként takarják a talajt. Fehér virágai enyhe telek után már március végén megjelenhetnek. A növény magjainak elszórásával igen gyorsan szaporodik, észrevétlen uralma alá hajtva a teljes évelőágyat. Ennek megakadályozására  csípjük ki a virágbimbókat vagy szedjük le a virágos hajtásokat. Karógyökere nyersen és főve is ízletes. Levelei semlegesítik a gyümölcssavakat, ezért diétázó és cukorbetegek számára szinte nélkülözhetetlen. Legyengült, életkedvüket vesztett idősek számára erősítő szerként alkalmazható.

balzsamfu.jpg

Balzsamfű (Tanacetum balsamita) „Márialevél” néven közismert út menti növény. Napos termőhelyeket kedveli, ott 1 m-t is elérheti a magassága. A középkorban Szűz Máriával a Föld   „újra teremtő” anyjával kapcsolatba hozott növény virágjával nagy hasonlatosságot mutat legismertebb és legtöbbet használt gyógynövényünkkel a kamillával. Alkalmazási köre is hasonló, teája jól kúrálja megfázást és gyomorpanaszokat. Finomra vágott levele desszertek ízesítésére kiváló.

szagos_muge.jpg

Szagosmüge (Galium odoratum) az aljzaterdők hűs árnyékában virít. Szintén Máriának szentelt virág volt. Templomok illatosítására alkalmazták használták a régi időkben.  A friss növénynek nincs szaga, nevét szárított állapotában vaníliára emlékeztető üde illatától nyerte.A virágágy árnyékos, félárnyékos helyén alacsony (10-30 cm) gyepet alkot, robosztusabb megjelenésű évelők előterébe ültessük.Főzete nyugodt álmot biztosít, oldja az idegfeszültséget, enyhíti a májirritációt, a visszér problémák kezelésében is hatásos szer.

Az erdő fényképét a http://kepguru.hu/foto/118101/viragmezo-a-tavaszi-erdoben oldalról kölcsönöztem.

Címkék: kertet tervezünk

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://aranyfa.blog.hu/api/trackback/id/tr505114288

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
"Egyetlen parancs van, a többi csak tanács: igyekezz úgy érezni, gondolkozni, cselekedni, hogy mindennek javára legyél. Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a Föld, fölötted az Ég, benned a létra."
(Weöres Sándor: Szembe-fordított tükrök)
süti beállítások módosítása