HTML

"Egyetlen parancs van, a többi csak tanács: igyekezz úgy érezni, gondolkozni, cselekedni, hogy mindennek javára legyél.
Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a Föld, fölötted az Ég, benned a létra."
(Weöres Sándor: Szembe-fordított tükrök)

Aranyfa kertje

Úton járó kertészek vagyunk. A kertészet világában szerzett elméleti tudásunkat gyakorlati tapasztalatainkkal és őseink több száz éves hagyományaival ötvözzük. Az ARANYFA számunkra a Teremtő és a Teremtett világ, az ember és a természet közösségét jelképezi. Tervező és építő emberként az ember, az épített környezet és a természet együtt LÉLEK(G)-zésén dolgozunk. Légy társunk e kalandos úton! Megyesi Éva és Müller Krisztina

Arc-Kép

Megyesi Éva
Green City akkreditált okleveles kertészmérnök

Sokáig azt gondoltam, hogy véletlenül lettem kertész, hisz a gimnáziumi kedvenc tantárgyaim alapján választottam a Kertészeti Egyetemet. Csak évekkel később derült ki, hogy családom számára akkori választásom egyáltalán nem volt meglepetés.
tovább »





Müller Krisztina
táj- és kertépítész,
vezető tervező

Kaposváron születtem, május 27-én, Pünkösdváró péntek reggelén.
Az út így magától értetődően adódott: az ég- igérő- fát kell megjárnom.
tovább »

N ö v é n y b e m u t a t ó

 
 
Parkokban, városi zöldfelületeken és magánkertben is egyre több helyen tűnnek fel a júniusban hosszú szárakon virágcsokrokat nevelő szúrós, zöld levelű növények. A fehér, krémszínű, vagy éppen sárgásfehér harang alakú virágokat sűrűn egymás mellett nyitó pálmaliliomok Közép-, és Észak-Amerikában őshonosak. Aki év közben csak a zöld, zöldeskék árnyalatú veszélyesen szúrós leveleket veszi észre, annak igazi meglepetés a virágnyílás ideje.
 
A növény legismertebb fajtája hazánkban a fürtös pálmaliliom (Yucca filamentosa). Ezt láthatjuk a Margitsziget Japánkertjében és például a Gellért tér környékén is.
 
 
Szárazságtűrő, lassú növésű évelő. Homokos, meszes, tápdús talajban érzi jól magát, mint a pálmaliliomok általában. Déli fekvésbe telepítsük, ahol a nap minden szakában éri a fény. Szára fásodó, alsó levelei fokozatosan leszáradnak, a levelek szélén leváló rostokat láthatunk. Hosszan tartó szárazság, aszály idején meghálálja az öntözést, ezzel segíthetjük dús virágzását.
 
 
 
 
A pompás pálmaliliom (Yucca gloriosa) szintén lassú növekedésű, idővel törzset és nagy, több tőből álló levélrozettát nevel. A szakirodalom szerint -18,- 20 C-ig fagytűrő. Meglátjuk, egy nagyon szép példánya nevelkedik már 6-8 éve a kertemben. Az idei budapesti telet gond nélkül átvészelte. Most május végén már három „virágcsokrot” hozott. Az évek multával egyre szélesedik a tő, egyre újabb levélrozettákat nevel és remélhetőleg egyre több virágszárat hoz majd.
 
 
 
 
 
 
 
 
A levéltetvek sajnos nagyon kedvelik. Idén úgy tűnik, mintha a kert összes levéltetvét begyűjtötte volna azalatt az egy hét alatt, amíg nem voltam itthon. A virágok a levéltetvek szívogatásainak köszönhetően láthatóan legyengülnek, így sokat veszt a szépségéből a tő. Sajnos permetezni kell a hívatlan látogatók ellen.
 
 
 
 
A pálmaliliomok virágai nálunk nem termékenyülnek meg. Igazi mediterrán hangulatot varázsolhatunk kertünkbe, ha sziklakerti évelők, mediterrán cserjék, esetleg ciprusok társaságába ültetjük őket.
 
 

Címkék: növénybemutató

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://aranyfa.blog.hu/api/trackback/id/tr1004568559

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
"Egyetlen parancs van, a többi csak tanács: igyekezz úgy érezni, gondolkozni, cselekedni, hogy mindennek javára legyél. Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a Föld, fölötted az Ég, benned a létra."
(Weöres Sándor: Szembe-fordított tükrök)
süti beállítások módosítása