HTML

"Egyetlen parancs van, a többi csak tanács: igyekezz úgy érezni, gondolkozni, cselekedni, hogy mindennek javára legyél.
Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a Föld, fölötted az Ég, benned a létra."
(Weöres Sándor: Szembe-fordított tükrök)

Aranyfa kertje

Úton járó kertészek vagyunk. A kertészet világában szerzett elméleti tudásunkat gyakorlati tapasztalatainkkal és őseink több száz éves hagyományaival ötvözzük. Az ARANYFA számunkra a Teremtő és a Teremtett világ, az ember és a természet közösségét jelképezi. Tervező és építő emberként az ember, az épített környezet és a természet együtt LÉLEK(G)-zésén dolgozunk. Légy társunk e kalandos úton! Megyesi Éva és Müller Krisztina

Arc-Kép

Megyesi Éva
Green City akkreditált okleveles kertészmérnök

Sokáig azt gondoltam, hogy véletlenül lettem kertész, hisz a gimnáziumi kedvenc tantárgyaim alapján választottam a Kertészeti Egyetemet. Csak évekkel később derült ki, hogy családom számára akkori választásom egyáltalán nem volt meglepetés.
tovább »





Müller Krisztina
táj- és kertépítész,
vezető tervező

Kaposváron születtem, május 27-én, Pünkösdváró péntek reggelén.
Az út így magától értetődően adódott: az ég- igérő- fát kell megjárnom.
tovább »

narancskert_1.jpgNyár a télben, napfény a zord időkben, ez volt XIV. Lajosnak az orangerie, a versailles-i barokk kert egyik kitüntetett szeretettel tervezett és épített ékköve: kert és téli kert együtt, a narancsfák nyári napozókertje és a kertet ölelő melegház, a fagyérzékeny növények téli menedéke és a király és udvartartása téli kerti sétáinak színtere.

narancskert_3.jpgA Párizs közeli Versailles-ban a vadászház, majd vadászkastély nagyszabású átépítési munkái 1661-ben kezdődtek és már 1663-ban megépült a narancskert, amit 1684-86 között újraterveztek és 3 hektáros területté bővítettek az akkor már állandóan ott élő király kérésére. A narancskertben hatalmas medence áll, a parterek hímzését a gyep és kavics rajzolja ki, az ágyások közötti széles utakat nyírt tiszafák és ciprusok kísérik, a nyári időszakban a széles utakon állnak több sorban,  ládákban a narancsfák.

narancskert-2.jpgA Napkirály bolondult a narancsvirág illatáért, ezért kertészei két hetente az átültetések időpontjainak változtatásával, tápanyagadagolással vagy éppen megvonással elérték, hogy a versailles-i orangerie-ben mindig legyenek virágba boruló vagy éppen aranyló gömbökkel terhes, termő narancsfák. A kert létesítésekor 12000 facsemetét hozattak Flandriából, Santo Domingoból(ma Haiti), de vettek Franciaország és Itália déli kertjeiből is. Némely fáknak neve is volt: a Nagy Bourbonnak elkeresztelt példányt a hagyomány szerint egy navarrai hercegnő ültette 1421-ben, majd I. Ferenc Fontainebleau-be költöztette, onnan szállíttatta XIV. Lajos Versailles-ba. A narancskertben mindig lehetett találni több matuzsálem korú fát, 1966-ban még 8 fát tartottak úgy számon, mint amelyek látták már a Napkirály tündöklését is.

A melegház hatalmas ablakai előtt ezüstedényekben álltak az éppen nyíló vagy termő narancsok, köztük ezüstszékeken lehetett megpihenni. Az ezüstedényeket aztán a 1689-98-as, az augsburgi liga elleni háború költségeire beolvasztották.

A kertet és a kastélyt erősen megviselte a francia forradalom rombolása és az azt követő elhagyatottság évei, de a felújítási munkákat már Napóleon megkezdte, majd a francia állam folytatta. Ezüst kaspók már nincsenek, de az orangerie ma is lenyűgöző. Ma a téli kert egyik ékessége az a hatalmas nyolcszögletű egy tömbből faragott márványkád, mely a Napkirály és Madame de Montespan közös fürdőzéseinek adott helyet a palotában, a márkiné lakosztályában.

Címkék: kerttörténet

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://aranyfa.blog.hu/api/trackback/id/tr305001097

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
"Egyetlen parancs van, a többi csak tanács: igyekezz úgy érezni, gondolkozni, cselekedni, hogy mindennek javára legyél. Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a Föld, fölötted az Ég, benned a létra."
(Weöres Sándor: Szembe-fordított tükrök)
süti beállítások módosítása