HTML

"Egyetlen parancs van, a többi csak tanács: igyekezz úgy érezni, gondolkozni, cselekedni, hogy mindennek javára legyél.
Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a Föld, fölötted az Ég, benned a létra."
(Weöres Sándor: Szembe-fordított tükrök)

Aranyfa kertje

Úton járó kertészek vagyunk. A kertészet világában szerzett elméleti tudásunkat gyakorlati tapasztalatainkkal és őseink több száz éves hagyományaival ötvözzük. Az ARANYFA számunkra a Teremtő és a Teremtett világ, az ember és a természet közösségét jelképezi. Tervező és építő emberként az ember, az épített környezet és a természet együtt LÉLEK(G)-zésén dolgozunk. Légy társunk e kalandos úton! Megyesi Éva és Müller Krisztina

Arc-Kép

Megyesi Éva
Green City akkreditált okleveles kertészmérnök

Sokáig azt gondoltam, hogy véletlenül lettem kertész, hisz a gimnáziumi kedvenc tantárgyaim alapján választottam a Kertészeti Egyetemet. Csak évekkel később derült ki, hogy családom számára akkori választásom egyáltalán nem volt meglepetés.
tovább »





Müller Krisztina
táj- és kertépítész,
vezető tervező

Kaposváron születtem, május 27-én, Pünkösdváró péntek reggelén.
Az út így magától értetődően adódott: az ég- igérő- fát kell megjárnom.
tovább »

burne jones hesperidák kertje.jpgAz örök ifjúságot adó aranyalmafát őrző nimfák a heszperidák voltak . A legendák szerint kertjük a világ nyugati peremén, a földet körülölelő Ókeánosz partján volt. Talán valahol ott ahol ma az örök fiatalságot szomjúhozó Amerika található. Vagy talán az Ég peremén azon a határon, melyen átlépve megszűnik az idő és nincs fiatal és idős. A kert fájának gyümölcse az aranyalma újra- és újra befolyásolták az emberiség mitikus történetét. Ez az a fa mely a tudásfájának szomszédságában állt, ez az a fa melyről már nem szedhetett gyümölcsöt  Éva, mert azt Ladón a sárkány megakadályozta abban. Így az emberiség a tudás fénye mellé nem kapta ajándékul az örök fiatalságot. A Paradicsomból a földi világ sötétségébe száműzött emberiség  útravalóul elhozhatta a heszperidák mécsként világító apró kerti virágait. Ezek az apró virágok a nyári éjszakákat „világítják be”, mikor már távolinak, szinte elveszettnek tűnik az a melegség és világosság, mely a földi világ legsötétebb napján, a bűnbeesés éjszakáján a fény megszületésének ünnepén mindenki szívében évről-évre kigyúl.

A heszperiszek virágos kertjét ilyenkor, a tél vége előtt, tervezzük meg, mert egy-egy faj magjait a tél végén el is kell vetnünk a szaporító ládákba.

A heszperiszek virági éjjel illatoznak, a napnyugta után, a nappali fényben általában teljesen szagtalanok. Éjszakai „kicsapongó” életük  valóban a megtermékenyülésükkel függ össze. A sötétben is sárgán, fehéren fénylő szirmaikkal és édes nektárillatukkal az éjszaka lepkéit, bogarait csalogatják magukhoz.

 

Téli palántanevelés:

A magról szaporított, kiültetésre előnevelt, fiatal növényként nevezzük palántának.

A palánta nevelést tél végén január-februárban fajtól függően eltérő időpontban végezzük, ezért tájékozódjunk a vetés idejéről.

viola_2.jpgTöltsük meg a szaporító ládát nedves fölkeverékkel, ha nem zacskós kerti talajt alkalmazunk, hanem szabadföldi kerti talajba szeretnénk vetni akkor vetés előtt két-három héttel készítsük elő a ládát és tegyük melegre, hogy a gyommagvak kicsírázhassanak és kigyomlálhassuk a ládát a kultúrnövények vetése előtt.

A ládába helyezett földfelesleget húzzuk le és nyomófával tömörítsük a talajt, majd szórjuk ki a magvakat és vékony rétegben – szűrősegítségével – takarjuk be földdel a vetést. Nagyon kis magvakat homokkal keverjük össze, úgy könnyebb egyenletesen kiszórni a kerti talajra. A ládát tegyük egyenletese meleg helyre és óvatosan, de rendszeresen öntözzük. A kikelt palántákat cserepezzük át, hogy egészségesen nőhessenek, formálódhassanak. A palántákat a tavaszi fagyok elmúltával ültethetjük ki végleges helyükre, a virágágyakba.

 



Népdalaink violája (Matthiola incana) lassan szintén a múlt növénye lesz, mint a heszperidák mitológiája, pedig nagyanyáink paradicsomában évről-évre csodálatra ösztönözte a kertnézőket, éjszakai illatfelhőjük feledhetetlen. Magját februárban vetjük, a palántákat áprilisban ültetjük ki. A 40-90 cm magas növény hosszú virágfürtöket bont, a fehértől a rózsaszínen át a mély bordóig és püspök liláig. Telt virágai nappal sokszor összecsukódnak és csak este felé nyílnak meg, ezért a növényt elsősorban odaültessük hol esténként tartózkodni szoktunk. A bokros növekedésű növény színkeveréke önállóan is kitölt egy virágágyást, nem szükséges másokkal társítani.

 

sarga viola.jpgA parasztkertek állandó vendége volt, ma már csak ritkán ültetett virág a sárgaviola (Cheiranthus cheisi). Az angolok falvirágnak hívják egy régi mondában betöltött szerepe miatt: egy fiatal leány szerelmével megpróbált egy magas falon át menekülni üldözőik elől, de a leány visszazuhant és meghalt, igaz szerelméért a tündérek violává változtatták a leányt így holtan sem jutott üldözőik kezére. Nálunk téli violának is nevezték, mert kedvező fekvésben áttelel és magját elszórva újra kihajt. Palánta nevelését a többi virágtól eltérően nem a tél, hanem a tavasz végén májusban végezzük és a nyár utóján kifejlődő palántákat fagymentesen teleltetjük az első évben, a hajtásvégeket bátran csípjük vissza ültetés előtt, így elősegítjük a bokrosodást. Meleg fekvésű keressük számukra kertünkben hol van remény a további vegetációs ciklusokban a magról kellésre. A középmagas növény  tavasz végén fürtökben nyílik, az alapfaj sárga , a kedvelt fajták azonban inkább a piros és a bordó színváltozatai. 

Címkék: kertészkedő néphagyomány

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://aranyfa.blog.hu/api/trackback/id/tr135019225

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
"Egyetlen parancs van, a többi csak tanács: igyekezz úgy érezni, gondolkozni, cselekedni, hogy mindennek javára legyél. Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a Föld, fölötted az Ég, benned a létra."
(Weöres Sándor: Szembe-fordított tükrök)
süti beállítások módosítása