…. a növények hajtásai megnyúlnak, majd megdőlnek. Ezt tapasztalatból tudja mindenki, aki valaha tárolta sötétben például a sárgarépát, vagy a krumplit, amin végül megjelentek a színtelen, erőtlen levelek. Ugyancsak érdekes formákra bukkanhat az is, aki a téli hideg elől falevelekkel védett hagymás növényeit későn bontja ki. Ahogy én is...
Valóban, ahogy tavaszodik, a növekvő melegben a takaró alatt a hajtások hamarabb indulnak meg, mint a takarás nélküliek a kertben. A ládákba, kaspókba ősszel elültetett tulipánok, nárciszok, krókuszok a takarás alatt megnyúlt, világos színű, keskeny, színtelen hajtásokat hoznak.
Ezek az etiolált, világos növényi részek elsősorban hosszúságukban növekednek, vastagságbeli és felületi gyarapodásuk kicsi. Ennek oka, hogy fény nélkül a sejtek fala kevésbé vastagodik meg, a szilárdító szövetek sem fejlődnek ki megfelelően. Ezért dőlnek meg könnyen ezek a hosszú, megnyúlt, gyenge szövetű levelek, hajtások.
A sötétben tartott növények gyorsabban is növekednek, mint a fényen élő társaik, mert több bennük egy növekedési hormon, az auxin, mint a zöldekben.
Végül tapasztalatból tudjuk, hogy a sötétben nevelt világoszöld, vagy színtelen növények fényre kerülve gyorsan bezöldülnek. A sejtek nagy mennyiségű klorofill-előanyagaiból fény hatására klorofill keletkezik. Aminek a növények zöld színüket köszönhetik.
Tanulság: aki a kertjében kaspókban, ládákban hagymásokat teleltetett, az nézze meg őket, és minél hamarabb szedje le a lombot, a fenyőkérget a cserepekről. Hogy pár hét múlva ez a látvány fogadja egy reggelen...