HTML

"Egyetlen parancs van, a többi csak tanács: igyekezz úgy érezni, gondolkozni, cselekedni, hogy mindennek javára legyél.
Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a Föld, fölötted az Ég, benned a létra."
(Weöres Sándor: Szembe-fordított tükrök)

Aranyfa kertje

Úton járó kertészek vagyunk. A kertészet világában szerzett elméleti tudásunkat gyakorlati tapasztalatainkkal és őseink több száz éves hagyományaival ötvözzük. Az ARANYFA számunkra a Teremtő és a Teremtett világ, az ember és a természet közösségét jelképezi. Tervező és építő emberként az ember, az épített környezet és a természet együtt LÉLEK(G)-zésén dolgozunk. Légy társunk e kalandos úton! Megyesi Éva és Müller Krisztina

Arc-Kép

Megyesi Éva
Green City akkreditált okleveles kertészmérnök

Sokáig azt gondoltam, hogy véletlenül lettem kertész, hisz a gimnáziumi kedvenc tantárgyaim alapján választottam a Kertészeti Egyetemet. Csak évekkel később derült ki, hogy családom számára akkori választásom egyáltalán nem volt meglepetés.
tovább »





Müller Krisztina
táj- és kertépítész,
vezető tervező

Kaposváron születtem, május 27-én, Pünkösdváró péntek reggelén.
Az út így magától értetődően adódott: az ég- igérő- fát kell megjárnom.
tovább »

A tavasz az idén valahogy sehogy sem ébred. De ha a hideg ellenére kimegyünk a kertbe látjuk: a fák még kopaszak, de rügyeik készülődnek, a gyep már szálanként zöldülne. A földben szunnyadó mag csírázik, a tavaszi hagymások már mutatják magukat. Sarjad az élet. Szokatlanul hosszú, mély álmából az idén nagyon lassan ébredezik a természet. De pár napon belül az élet körfogásában újra itt lesz –reményeink szerint - a kikelet.ibolyas.jpg

Az elkövetkező napok kerti munkái:

Első dolgunk legyen a gyepgondozás. Gyengéden gereblyézzük át a füvet, hogy több levegőhöz jusson. A téli fagyok után nem árt egyszer a gyep könnyű hengerezése sem. Talán a hónap végén  a fűcsúcsát már egyszer lenyírhatjuk.

Hazánk éghajlati adottságain ne az angol pázsitról ábrándozzunk, inkább az ókori és középkori költészet virágos gyepfelülete legyen vágyaink középpontjában. A virágos gyep, amelyben a fűfélék mellett a hagymások és a virágzó kétszikűek nőnek valóban költői szépségű.

Vigyáznunk kell, hogy a virágos növények ne nyomják el teljesen a gyep fűféléit, de ne is ritkítsuk ki őket drasztikusan. Különösen szép a tavaszi virágos gyep. Elvirágzás után hagyjuk, hogy maguktól száradjanak le a gyep virágos hajtásai, idő előtt ne kaszáljuk le őket, virágzás után 2 hét alatt visszahúzódnak a földbe. A gyep könnyebb gondozása érdekében csoportosan telepítsük a tavaszi gyep virágos növényeit.

primula.jpg

Csak tavasszal láthatók kertünkben a kankalinok, előbújnak a levelek, majd nyílik a virág és aztán a levelek elszáradásával visszahúzódik a növény a földbe. Latin nevük primula  arra utal, hogy elsők között nyílnak az évben virágai. A mérsékelt övben honos növény fagymentes napos, fekvésben jó vízáteresztő talajon fejlődik szépen és ez esetben át is telel, évről-évre újra kihajt. A néphagyomány „Szent Péter kulcsainak” nevezi a kankalint és Mária növényként tisztelték, mert Mária fia által, Jézus húsvéti áldozatával nyílt meg az embervilág számára a mennyek kapuja.

safrany.jpg

Ugyancsak tavaszi kertünk növényei a krókuszok, a kankalinhoz hasonló körülmények között számíthatunk kora tavaszi megjelenésére. Hagymáit augusztusban dugjuk el, ha cserépben virágzó töveket vásároltunk, hogy a megérkezni nem akaró tavaszt a lakásba varázsoljuk, akkor elnyílás után bátran kiültethetjük a krókuszokat a kertbe, jövőre újra nyilain fognak. A krókusz, vagy sáfrány régi fűszernövény, már az egyiptomiak is használták, levesek, mártások színezésére, ízesítésére. A monda szerint, amikor Zeusz Hérával tartotta menyegzőjét, sáfrány nőtt az ágyuk körül és még a főisten is megittasult az illattól, Kleopátrai is sáfrányban fürdőt ha hódítani akart. A Keleten ma is afrodiziákumként használják virágját.

viola.jpg

Az ibolya hívatlan vendége kertünknek, a fák félárnyékában telepszik meg szívesen, ott ahonnan a fű amúgy is visszahúzódik, így tehát gyeppótlónak tekinthetjük, mert erdei hangulatú, leveles kis „bokrai” egész évben megmaradnak. A görög mitológia szerint  az ibolyát Zeusz, kedvesének Iónak örömére teremtette. Az ibolya apró lila virágai Krisztus mennyei királyságáról és Mária és az asszony lét alázatosságáról is mesélnek. A néphiedelem szerint ha szemünket az év első ibolyájával bedörzsöljük, akkor az év során a betegségek elkerülnek bennünket.

szászszorszép.jpg

Az egyiptomi menekülés alatt hullatott Mária-könnyeket jelképező százszorszép magától is nő kertjeinkben, hagyjuk és örüljünk látványának, nem szükséges két naponta kaszálnunk. A rendszeresen öntözött napfényben fürdő gyep növénye a százszorszép. A germánok a szerénységéről ismerték a százszorszépet és Ostarának, a tavak istennőjének szentelték. Virágja Beethovent is megihlette egy dal erejéig.

A főcím képet a temesvári Bartók Béla Líceum honlapjáról kölcsönöztem.

Címkék: kertet tervezünk

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://aranyfa.blog.hu/api/trackback/id/tr475205033

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
"Egyetlen parancs van, a többi csak tanács: igyekezz úgy érezni, gondolkozni, cselekedni, hogy mindennek javára legyél. Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a Föld, fölötted az Ég, benned a létra."
(Weöres Sándor: Szembe-fordított tükrök)
süti beállítások módosítása