Pillanatok alatt elnyíltak a díszalmák virágai és már ott is vannak az ágakon a kis terméskezdemények. A virágszíneik emléke talán még bennünk él. Most pedig itt az alkalom: nézzük meg őket újra, hogy kiválaszthassuk közülük azt, amit szívesen ültetünk kertünk, utcánk díszeként.
Európában, Ázsiában, Észak-Amerikában őshonos almafajok alacsony termetű, bokorfaként is szép fajtáit mutatom most meg. Napos, vagy félárnyékos helyet kedvelnek, a talajra egyikük sem igényesek. Alacsony termetük miatt ültethetjük őket laza csoportba, akár cserjék társaságába is. Igazán magányosan, szoliterként szépek. Sátorozó fürtökben nyíló virágaikból gömbölyded almatermések képződnek őszre.
Malus ’Red Jade’ díszalma kecsesen csüngő ágait május elején halvány rózsaszín, de inkább fehéres rózsaszín virágok díszítik, ahogy a felső két képen látható. A 3-5 méter magas fa koronájának átmérője 5 méteres lesz. Az idősebb példányok hajtásai később elérik a földet. Termése szép piros.
Malus spectabilis ’Plena’ díszalma 5-6 méter magas lesz, tölcséres koronát nevel. Virágai teltek, halvány rózsaszínek, május elején díszlenek. Alapfaját (Malus spectabilis) aranyalmának, vagy pompás díszalmának nevezik ehető, kesernyés-fanyar ízű, 2-3 centiméter átmérőjű termésének köszönhetően. A sárga almák a lombhullás után is az ágakon maradnak.
Malus ’Hopa’ díszalma hasonló magasságú lesz, mint az előző két fajta. Érdekessége, hogy kihajtáskor piros a lombja, ami később zöldessé válik. Virága világos rózsaszín, termései, az almácskák pirosak.
Malus ’Piroska’ díszalma magyar nemesítésű. A piros díszalmák csüngő koronájú változata. Szép látvány termése és rózsaszín virága egyaránt.