csillagánizs, szerecsendió, gyömbér
A téli hónapok, de különösen a karácsonyi ünnepnapok jellegzetes illatait a fenyőfán kívül a fűszereknek köszönhetjük. Ételek, italok finom ízét, illatát kapjuk tőlük. A mi éghajlatunk számára különleges fűszerek a trópusi Ázsia különböző területein őshonosak, innen kerültek Európába. A tizenötödik században még igazi ritkaságnak számítottak, ezért különlegesen értékesek voltak. A fűszerkereskedelem ősidők óta létezett és busás hasznot hozott.
A fűszereket vallási szertartásokon alkalmazták, de gyógyszerként, afrodiziákumként egyaránt ismerték. Később váltak csak fontossá az ételek ízesítésénél.
gyömbérvirág
A különleges fűszerek egyike a gyömbér (Zingiber officinale). Megvastagodott rizómáját használjuk, melynek aromáját bizabolén jellegű illóolaja és gingerol tartalma adja. Kínában már több ezer éve ismert gyógynövényként emésztést serkentő, étvágyjavító, gyomorerősítő hatása miatt. A vérkeringést különösen a fiatalabb, gyenge, hántolt részei serkentik.
A szerecsendiót, vagy muskátdiót (Myristica fragrans) a spanyolok fedezték fel a ma Indonéziához tartozó Banda szigeteken. Ez a terület később holland gyarmat lett. A hollandok hamar rájöttek, hogy a szerecsendió kereskedelme mennyire jövedelmező, ezért megtiltották, hogy a növényt erről a területről kivigyék és máshol is termesszék. A madaraknak köszönhetően azonban a növény magja a szomszédos szigetekre mégis eljutott...
A szercsendió diószerű termése, ha megérett, magától felreped. Így válik láthatóvá a hasadt, narancspiros színű, húsos felszínű mag. Ebből a színes magköpenyből a növény egyik, szerecsendió-virág néven árusított fűszere készül. A fásodott, vastag héjú és kemény magbelű magja pedig az általunk jobban ismert és gyakrabban használt másik fűszer.
A szerecsendió és virága valaha a legfontosabb és legdrágább forró égövi fűszerek közé tartozott. A virágot apróra törve, a magot lereszelve használják ételek ízesítésére. Régen a pestis ellenszerének is tartották. Emésztést serkentő hatású, élesebbé teszi az emlékezőtehetséget. Vigyázzunk, nagy mennyiségben fogyasztva mérgező.
csillagánizs virág a hajtásokon
A kínai csillagánizs (Illicium verum) illatát a szárított termés falában található eszenciális illóolajok, köztük az anetol adja. Igazából ánizsra emlékeztető illatának köszönheti kedveltségét. Alakja is egészen különleges, termése nyolcágú csillaggá szárad. Dél-Nyugat Kínában és Vietnámban őshonos, ott már háromezer éve ismerik és használják, antibakteriális, köptető és emésztést javító hatásáért fontos. És persze a csodaszép formája miatt. Gyakran látni adventi koszorúk díszeként a karácsonyi asztalon is.
(Fotók:http://www.botanykingdom.com, http://plantasdemexico.blogspot.hu)