HTML

"Egyetlen parancs van, a többi csak tanács: igyekezz úgy érezni, gondolkozni, cselekedni, hogy mindennek javára legyél.
Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a Föld, fölötted az Ég, benned a létra."
(Weöres Sándor: Szembe-fordított tükrök)

Aranyfa kertje

Úton járó kertészek vagyunk. A kertészet világában szerzett elméleti tudásunkat gyakorlati tapasztalatainkkal és őseink több száz éves hagyományaival ötvözzük. Az ARANYFA számunkra a Teremtő és a Teremtett világ, az ember és a természet közösségét jelképezi. Tervező és építő emberként az ember, az épített környezet és a természet együtt LÉLEK(G)-zésén dolgozunk. Légy társunk e kalandos úton! Megyesi Éva és Müller Krisztina

Arc-Kép

Megyesi Éva
Green City akkreditált okleveles kertészmérnök

Sokáig azt gondoltam, hogy véletlenül lettem kertész, hisz a gimnáziumi kedvenc tantárgyaim alapján választottam a Kertészeti Egyetemet. Csak évekkel később derült ki, hogy családom számára akkori választásom egyáltalán nem volt meglepetés.
tovább »





Müller Krisztina
táj- és kertépítész,
vezető tervező

Kaposváron születtem, május 27-én, Pünkösdváró péntek reggelén.
Az út így magától értetődően adódott: az ég- igérő- fát kell megjárnom.
tovább »

A pár napos tavasz után berobbant az életünkbe a nyár. A növények rohamléptekkel hozzák be a lemaradást fejlődésükben, a kertben is sokasodnak a teendők.

Amilyen sokáig vártunk a tavaszi hagymások nyílására, olyan gyorsan véget is ért gyönyörű látványuk. A krókuszok, nárciszok, tulipánok, jácintok, fürtös gyöngyike pillanatok alatt elnyíltak. 

tulipan1.JPG

Mit tegyünk, hogy a növényeink jövőre is szépek és egészségesek maradjanak?

A tavaszi hagymás növényekről feltétlenül vágjuk le az elnyílt virágokat. Ha ezt elmulasztjuk, megkezdődik a termésképződés, ami tápanyagot igényel. A hagymák kisebbek lesznek és a következő évben vagy elmarad a virágzásuk, vagy sokkal gyengébb lesz, mint korábban volt. A zöld leveleket viszont hagyjuk meg, azokat ne nyírjuk le. Ezek a levelek asszimilálnak, így segítik tápanyagaikkal a hagymák fejlődését. Várjuk meg, amíg maguktól leszáradnak, és azután egy könnyű mozdulattal leválaszthatjuk őket a földben levő hagymákról.  

Érdemes elvirágzás után tápanyaggal segíteni a hagymák növekedését: kapáljunk be szervestrágyát a tövükhöz.

tulipan2.jpg

A tulipánok vírusmentességét úgy tudjuk a legjobban megőrizni, ha denaturált szeszbe mártott ollóval vágjuk le a vázába szánt virágokat és persze az elnyíltak szárait is. Ha értékes, különleges hagymáink vannak, tényleg ajánlott így tennünk. Vagy egyszerűen vágás helyett törjük le a szárakat.

Lehet magot is fogni a hagymásokról. Ilyenkor hagyjuk megérni a magtokot, benne a magokat. Ha elvetjük őket, egészen érdekes színváltozatú virágok jelenhetnek meg közöttük. Akinek van kedve és ideje, kísérletezhet. Laza, levegős földbe vessük a magokat fajtól függően ősszel, vagy tél végén. Például a tulipánt tél végén, a nárciszt és a krókuszt ősszel vessük el. Figyeljünk az öntözésre, legyen mindig nyirkos a föld. Télen is hagyjuk a szabadban a megvetést és két-három évig ne bolygassuk a kicsi palántákat.

Címkék: évszakok a:kertben

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://aranyfa.blog.hu/api/trackback/id/tr705281435

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
"Egyetlen parancs van, a többi csak tanács: igyekezz úgy érezni, gondolkozni, cselekedni, hogy mindennek javára legyél. Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a Föld, fölötted az Ég, benned a létra."
(Weöres Sándor: Szembe-fordított tükrök)
süti beállítások módosítása