Szegények eledele a sütőtök, így tartották régen, ma azt mondanám a leggazdagabb vacsora.
A késő ősz ajándéka az édes sült sütőtök. Annyira hozzátartozik téli étrendünkhöz, hogy nem is gondolunk rá, de Európába a csak az 1500-as évekbe érkezett Közép-Amerikából a spanyol konkvisztádoroknak köszönhetően a krumplival, a paprikával, paradicsommal és egy sor más tökfajtával együtt, melyeket Cucurbita indica névvel illettek több kertészeti munkában. A Cucurbita indica-t később török tök néven említik magyarul, ami számomra érthetetlen, hiszen köztudott, hogy az Újvilágot először Indiáknak nevezték, mivel Kolumbusz India felfedezésére indult nyugat felé, így bizonyítva, hogy a Föld gömbölyű és az őslakosok is ezért kapták az indián nevet. Csak az 1600-as években kapta meg Amerigo Vespucciról az Amerika nevet.
A sütőtököt a termesztő indiánok nagy becsben tartották, kígyómarást kúráltak a segítségével és az általuk veszélyesnek ítélt szeplők eltüntetésére is használták.
Napjainkban tudományos kutatások is alátámasztják, hogy a sütőtök egészségmegőrző, gyógyító hatással bír. A sütőtök alkalmas gyulladásos betegségek kezelésére, nagyon hatékonygyógyír megfázásos, meghűléses megbetegedések esetében és alkalmazható tüdőgyulladás és egyéb tüdőkárosodások kezelésére, enyhíti az allergikus köhögést, tüsszögést, csökkenti az asztma rohamokat.
A népi gyógyászatban hashajtóként és béltisztítóként használták, megoldja az emésztési gondokat. Fogyasztása szebbé teszi a bőrt, különösen a pattanások kezelésében nagy segítség. Serkenti a máj működését, segíti a szív és koszorúér problémák megelőzését, fogyasztása csökkenti a prosztatarák és a szürkületi vakság kialakulásának kockázatát.