Tamás apostol, az ácsok, az építőművészek, így a kertépítészek védőszentje.
Névünnepe egybe esik a téli napfordulóval, a magyar karácsonnyal. Ez minden bizonnyal üzenet értékű.
A „hitetlen” a 12 apostol egyike, ő volt az, aki Krisztus feltámadására kézzel fogható bizonyítékot akart. Neve az arámi Taumá / Tómá-ból ered, ami „ikrek”-et jelent. Melyik néet tartják ikrek természetűnek? A MAGYART. A szkíta-hun-magyar folytonosságból fakadóan őseink mely folyóközi területeket járták be az idők fordulóját magába foglaló századokban? Pártusbirodalom – Tarim-medence – Kárpát-medence.
Pünkösd után Tamás először a Pártus Birodalomban terjesztette az evangéliumot, majd Kr. u. 45 táján érkezett az indopártus uralkodó, IV. Gundadhar udvarába, ahol meggyógyította a király öccsét, Mivel képzett ácsmester volt felújította a királyi palotát, ezt jelképes cselekedetnek is vehetjük, ami azt jelenti, hogy a Krisztus szeretetében megújuló néppel megújult a királyság is. Tamás térítette meg, és alapította a szír-malabár kereszténységet, India délnyugati szegélyén, ahol máig több millió keresztény él. Téríteni próbált a keleti partvidéken is, de Madrasz környékén vértanúhalált szenvedett. Itt Majlapurban temették el.
A legenda szerint indiai nyughelye egy hegyen volt, amit a Paradicsom vize vett körül. A hegyen templom állt, ahol Tamás holtteste nyugodott. Holttestét Kr.u. 280 körül a szír keresztények Szíriába, Edessza városába vitték, és ott temették el.