HTML

"Egyetlen parancs van, a többi csak tanács: igyekezz úgy érezni, gondolkozni, cselekedni, hogy mindennek javára legyél.
Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a Föld, fölötted az Ég, benned a létra."
(Weöres Sándor: Szembe-fordított tükrök)

Aranyfa kertje

Úton járó kertészek vagyunk. A kertészet világában szerzett elméleti tudásunkat gyakorlati tapasztalatainkkal és őseink több száz éves hagyományaival ötvözzük. Az ARANYFA számunkra a Teremtő és a Teremtett világ, az ember és a természet közösségét jelképezi. Tervező és építő emberként az ember, az épített környezet és a természet együtt LÉLEK(G)-zésén dolgozunk. Légy társunk e kalandos úton! Megyesi Éva és Müller Krisztina

Arc-Kép

Megyesi Éva
Green City akkreditált okleveles kertészmérnök

Sokáig azt gondoltam, hogy véletlenül lettem kertész, hisz a gimnáziumi kedvenc tantárgyaim alapján választottam a Kertészeti Egyetemet. Csak évekkel később derült ki, hogy családom számára akkori választásom egyáltalán nem volt meglepetés.
tovább »





Müller Krisztina
táj- és kertépítész,
vezető tervező

Kaposváron születtem, május 27-én, Pünkösdváró péntek reggelén.
Az út így magától értetődően adódott: az ég- igérő- fát kell megjárnom.
tovább »

lohere.jpgÍrország jelképe, Szent Patriknak az írek védőszentjének állandó attribútuma a háromlevelű lóhere. A legenda szerint a katolikus térítő szent a Szentháromság misztériumát a lóhere leveleinek példáján keresztül próbálta érzékelhetővé tenni az írek számára. Szent Patrik a lóhere levelén keresztül az ősi kelta hagyományokat kötötte össze az új vallás alaptézisével.

triskell.jpgA kelták triskellje, az egy középpontból kiinduló három spirál, mely gyakran hármas levelekre bomlik tovább, a kelta díszítőművészetben a hármasság egységét jelképezte ősidők óta: tűz, víz, levegő egysége, melyek együtt teremtik a negyedik elemet a földet, az emberi lét középpontját. Az írek hitték, hogy a lóhere természetfeletti erővel bír.

A görögök a négylevelű lóherével kincseket próbáltak a földből kiemelni, s úgy tartották, hogy a legveszedelmesebb bajt is meggyógyítja.

A lóhere latin neve: trifolium, szintén a hármasságra utal, három levél, ezt jelenti.

A kaszálok ismert takarmánynövényét hazánkban tájegységenként más és más névvel illeték. Néhol egyszerűen csak here, bodorka Békés megyében, fenyer Somogyban.

A virágai vitorlásak, virágzata gömb, de a füzér vagy ernyő felé is hajlik, levele hármas, de előfordul a  négyágú (ilyenkor állítólag szerencsét hoz a kedves megtalálónak). A virág színe fajonként piros, fehér, rózsaszín, néha sárga, soha nem kék. Mintegy 280 fajt tartjuk számon,hazánkban körülbelül 40 faja él, az északi földgömb mérsékelt és szubtropikus övén otthonos.

feher-lohere-n-64.jpgMint fontos takarmány növény nagy szerepet játszott a paraszti kultúrában, de a természetes gyógyításban is  fontos szerepe volt, ezért nemcsak mint kaszálónövényt gyűjtötték és szárították. Virágjának teáját köptetőnek itták és asztma ellen is használták. Kenőcsöket készítettek belőle szem- és bőrpanaszokra, ödémát kezelő vízhajtóként alkalmazták, de nyugtatóként és rák kezelésre is hatásos szerként alkalmazták.

Címkék: legendás növények

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://aranyfa.blog.hu/api/trackback/id/tr45139139

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
"Egyetlen parancs van, a többi csak tanács: igyekezz úgy érezni, gondolkozni, cselekedni, hogy mindennek javára legyél. Egyetlen ismeret van, a többi csak toldás: Alattad a Föld, fölötted az Ég, benned a létra."
(Weöres Sándor: Szembe-fordított tükrök)
süti beállítások módosítása